Elektromobil naruby

  • 1 / 1

Tesla Model S je jiná než ostatní elektromobily. Je to atraktivní, luxusní sedan s minimálními náklady na provoz, s reálným dojezdem 450 km a se zrychlením sportovního vozu. Stokilometrovou rychlost pokoří verze 4x4 za 3,4 s! Tesla již nyní ukazuje, jak by mohla vypadat budoucnost.  

Tesla je automobilem naruby. Přitom všem nabízí výjimečnou konstrukci, ale i mimořádnou bezpečnost. V nárazových testech organizace Euro NCAP i v americkém hodnocení NHTSA dosáhla na plné bodové hodnocení. Tesla Model S je k dispozici jak se zadním pohonem, tak s pohonem všech kol.

 

Podlaha plná baterií

Třeba karoserie je z 97 procent hliníková a lisuje se na největším razícím lisu v USA. Tesla model S je vlastně auto postavené na podlahové plošině, v níž je to téměř nejdůležitější. Teslou patentované akumulátory jsou složené z více než sedmi tisíc malých lithium-iontových článků, podobných tužkovým bateriím. Ty jsou svisle řazeny do ploché vrstvy a tvoří tak vnitřek podlahové plošiny. Články mají střídavě orientované póly a jsou chlazené vodou. Unikátní baterie zvládá velké energetické přesuny, nutné k tomu, aby mohla tesla tak dobře zrychlovat. A snižuje těžiště vozu.

Tento elektromobil je vlastně jednodušší než klasické automobily. Nepotřebuje spalovací motor se spoustou pohyblivých částí, převody, kardanovou hřídel. Pohonná jednotka umístěná na zadní nápravě je kratší než metr. K dispozici je tak nezvykle mnoho místa. Tesla proto může nabídnou dva zavazadlové prostory. Přední má objem 150 l, zadní pak 744 l. Po sklopení zadních sedadel převeze model S 1645 litrů. Za příplatek 2700 eur bez daně se nabízí sedmimístná verze, jde ale jen o dvě nouzové sedačky situované proti směru jízdy, které lze složit ze zavazadlového prostoru.

S pohonem všech kol nabízí 563 kW. Stojí ale 2,56 milionu Kč bez DPH

Základní model S70 má elektromotor o výkonu 285 kW a pohání kola zadní nápravy. Stokilometrovou rychlost pokoří za 5,8 sekundy a nejvyšší rychlost je omezena na 225 km/h. Reálný dojezd je díky 70kWh akumulátorům něco málo přes 400 km. Do levného provozu, odpovídajícího zhruba koruně za kilometr, je ale potřeba investovat necelé 2 miliony bez DPH. Tesla Model S je k dispozici i s pohonem všech kol a dvěma elektromotory. Nese označení P85D (písmeno P znamená Performance, číslovka představuje kapacitu akumulátorů v kilowatthodinách a D prozrazuje použití dvojice elektromotorů), má vyšší kapacitu akumulátorů (85 Wh).
Přibyl druhý motor o výkonu 165 kW na přední nápravě, který navíc zaručuje účinnější rekuperaci brzdné energie. Motor starající se o zadní kola disponuje 350 kW. Celkem tedy 515 kW. Úchvatné pokoření stokilometrové rychlosti za 3,4 sekundy nadchne každého. Mimochodem, přetížení v této fází zrychlení přesahuje 1 g. Bez zajímavosti není ani zrychlení z 0 na 200 km/h za 14,0 s. Nejvyšší rychlost je elektronicky omezena na 250 km/h.

Za kolik opravdu jezdí?

Vyzkoušet jsme mohli nejvýkonnější provedení se dvěma motory P85D. Protože kapacita akumulátorů je nezvykle vysoká (85 kWh), je dojezd výrazně rozdílný při různých provozních podmínkách. Při běžném ježdění není problém ujet kolem 350 km (24 kWh/100 km). Při svižnějším jízdním stylu, nebo při teplotách -5 °C je dojezd 300 km (28 kWh/100 km). To je vynikající výsledek, protože ostatní elektromobily jsou schopny za shodných podmínek ujet nejvýše 130 km. V třeskutých mrazech pak přes 200 km (37 kWh/100 km).

V rámci testu jsme ujeli celkem 930 km (50 % tvořilo město, 30 % okresní silnice a 20 % dálnice). Při úspornějším jízdním stylu jsme dosáhli průměrné spotřeby 23 kWh, což stačilo s plně nabitými akumulátory na dojezd 360 km (při zachování nouzového dojezdu cca 10 km).. Nutno ale podotknout, že venkovní teplota byla +16 °C. Při teplotě +4 °C počítejte se spotřebou 28 kWh /100 km a s reálným dojezdem něco málo přes 300 km.  Pokud si navíc uvědomíme, že kapacita akumulátorů 85 kWh odpovídá ekvivalentu 33 l benzinu, tak jsou to s ohledem na výkon 515 kW a pohon všech kol vynikající hodnoty.

Při běžné sazbě 4,20 Kč/kWh tak tesla jezdí za 1,18 Kč/km. Pokud ale vytápíte domácnost elektrickým proudem, nebo máte jako společnost větší oděr elektřiny, lze se dostat na téměř poloviční hodnoty.

Opravuje se přes internet

Model S má štědrou výbavu. Nechybí navigace, mobilní internet 3G, konektivita s telefony, bezklíčový přístup, asistent držení v pruzích, parkovací senzory, nouzové brždění.

Na baterie a pohonné ústrojí dává výrobce osmiletou záruku bez omezení kilometrů. Software se opravuje na dálku přes internet, skrze který si vůz také stahuje aktualizace a občas překvapí své majitele nějakou novou funkcí. Na větší servisní zásahy je ale třeba vyrazit do zahraničí, nejbližší servisy jsou v Mnichově nebo Vídni.

Teslu je možné v ČR pořídit na leasing

Nejžádanější elektromobil současnosti se oficiálně dostal do Česka. Leasingová společnost Business Lease nabízí teslu na operativní leasing. Tím se dost věcí s vlastnictvím tohoto specifického průkopníka zjednodušilo.

Jediná možnost, jak Teslu S oficiálně pořídit, je prostřednictvím operativního leasingu. Zájemci sice nebudou mít své jméno v technickém průkazu a vůz jim bude jen pronajat, zato se jim život s teslou zjednoduší. V rámci nové služby nazvané „Tesla Experience“ zajistí leasingová společnost Business Lease kompletní servis a služby prostřednictvím operativního leasingu, od financování pořízení vozidla, jeho dodání klientovi, přes úhradu nákladů spojených s registrací až po krytí nákladů na servis vozidla nebo dodávku nabíjecí stanice. Měsíční splátka se tak pohybuje od 36 000 Kč včetně všech služeb a pojištění.

 

co nás zaujalo Skutečné náklady na elektrickou energii (1,18 Kč/km) • Nízká dlouhodobá spotřeba 
elektrické energie (28,1 kWh/100 km) • Skutečný dojezd při teplotě +4 °C (310 km)

 

co nás zklamalo Cena verze 4x4

Základní technické údaje

Tesla Model S P85D

MOTOR, PŘEVODOVKA:

Dva elektromotory umístěné na nápravách pohánějí všechna kola. Výkon 515 kW, točivý moment 930 Nm. Bezestupňové řazení.

ROZMĚRY:

Vnější rozměry (délka/šířka/výška) 4970/1964/1445 mm, rozvor 2960 mm. Přední/zadní zavazadlový prostor 150/744 l.

HMOTNOSTI:

Provozní/užitečná hmotnost 2180/470 kg.

VÝKONY:

Největší rychlost omezena na 250 km/h, zrychlení z 0 na 100 km/h za 3,4 s, z 0 na 200 km/h za 14,1 s, kapacita akumulátorů 85 kWh.

CENA s DPH: 2 560 000 Kč

 

Čtěte více
Novinky
Rozšiřujeme tým o programátory, kodéry, obchodníky, copywritery

Rozšiřujeme tým o programátory, kodéry, obchodníky, copywritery

Nabízíme práci na HPP, VPP, smlouvy i studentům nebo čerstvým absolventům po škole. Získáte náskok před ostatními a zkušenosti, ze kterých můžete těžit po celý život. Naše ... čtěte hned

Speciály
Proč ještě nešetříte na povinném ručení?

Proč ještě nešetříte na povinném ručení?

Povinné ručení je každoroční výdaj, kterému neunikne žádný motorista. Jde o zákonnou povinnost, jenž sice kryje riziko způsobené škody, ale současně zvyšuje pravidelné ... čtěte hned

ŽENEVA 2015

ŽENEVA 2015

Z letošního autosalonu v Ženevě pro vás máme fotky všech důležitých automobilových novinek. Co nenajdete tady naleznete vždy na našem Facebooku. čtěte hned

Continental

Continental

Že je zbytečné mít nejnovější model pneumatik na starším ojetém vozidle? Omyl. Z aktuálních testů společnosti Continental AG vyplývá, že kvalita pneumatik je přímo ... čtěte hned

Dodge Viper GTC

Dodge Viper GTC

Ruční výroba nabídne  25 milionů možností.  V každé specifikaci dodá Dodge jen jediný vůz. čtěte hned

Leon CUPRA se rozrůstá a rozšiřuje nabídku OLÉ! SPORT

Leon CUPRA se rozrůstá a rozšiřuje nabídku OLÉ! SPORT

čtěte hned

Honda NSX 2015 odhalena.

Honda NSX 2015 odhalena.

Ekonomická krize, která vypukla v roce 2008 zpozdila japonskou novinku, na kterou jsme čekali 10let. čtěte hned

Ford Shelby GT350R Mustang

Ford Shelby GT350R Mustang

Nová vrcholná verze má pod kapoto osmiválec o objemu 5,2l s více něž 500koňmi a je lehčí o 59 kg čtěte hned

Ferrari 488 Spider - italský hřebec bez střechy

Ferrari 488 Spider - italský hřebec bez střechy

Otevřená verze 488 GTB  je poháněna dvakrát přeplňovaným osmiválcem. Stejně jako předchůdce využívá pevnou skládací střechu, kterou složí za 14 sekund. 670 koní pod ... čtěte hned

BMW M4 Iconic Lights

BMW M4 Iconic Lights

Světelná technika automobilů udělá obrovský skok kupředu. V Mnichově pilně pracují na osvětlení vozů BMW. čtěte hned

Das WeltAuto odměňuje své zákazníky

Das WeltAuto odměňuje své zákazníky

Celosvětová značka Das WeltAuto odměňuje od 1. října do konce letošního roku své zákazníky servisním poukazem. Zákazníci, kteří si v posledních třech měsících ... čtěte hned