Jak se připravit na zimu

Vydal   |   Publikováno 4. 11. 2014

  • 1 / 3
  • 2 / 3
  • 3 / 3

Přechod na zimní čas… přechod na zimní pneumatiky! Bridgestone, největší výrobce pneumatik a gumárenských produktů na světě, doporučuje s přechodem na zimní čas přezout vůz z letních pneumatik na zimní. Letní pneumatiky ztrácejí při nižších teplotách své dobré vlastnosti, a to dokonce i tehdy, není-li žádný sníh, zatímco zimní pneumatiky poskytují v těchto podmínkách lepší výkony.

 

Jízda v zimě může být nebezpečná. Nižší přilnavost prodlužuje brzdnou dráhu, zhoršuje ovladatelnost a chování vozidla a zvyšuje riziko kolizí. Vzhledem k tomu, že je zimní počasí stále méně předvídatelné, je více než kdy jindy důležitá montáž speciálně koncipovaných zimních pneumatik společně se znalostí, jak s nimi zacházet.

Zimní pneumatiky by měly být ideálně používány od října do Velikonoc. V tomto období panují obvykle nízké teploty. Motoristé, kteří se rozhodnou pro včasné přezutí na zimní pneumatiky, mají na výběr širší sortiment pneumatik a vyhnou se časovým prostojům, k nimž každý rok dochází, když zima skutečně vypukne.

Směsi a dezén běhounu zimní pneumatiky jsou mnohem lépe přizpůsobeny zimním podmínkám. Díky tomu mohou zimní pneumatiky nabízet výrazně vyšší úroveň bezpečnosti, přilnavosti a výkonu na sněhu, ledu, rozbředlém sněhu, ale i na mokrých nebo zmrzlých silnicích.

Tipy pro zimu

Zimní podmínky vyžadují od motoristů důkladnou přípravu. Nejedná se jen o správné pneumatiky. V těchto podmínkách je také důležité chování řidiče, který musí mít povědomí o různých zimních nebezpečích a přizpůsobit jim svůj styl řízení. Pro bezpečnou jízdu v chladném počasí je tedy klíčová nejen příprava vozidla, ale i samotného řidiče:

  • Kontrolujte přilnavost. Protože se stav vozovky může rychle dramaticky měnit, je důležité pravidelně zkoušet, na jak velkou trakci se můžete spolehnout v případě, že budete muset náhle brzdit nebo strhnout řízení. Občas proto mírně přibrzděte a v případě potřeby zpomalte, pokud si to změna stavu vozovky vyžádá.
  • Zatáčejte v krocích. Při zatáčení na sněhu nebo ledu rozdělte manévr do několika menších kroků. Nejprve v přímém směru, před zatáčkou nebo odbočením, zpomalte. A pozvolna akcelerujte, až budou přední kola opět v přímém směru. Tímto způsobem využijete veškerou dostupnou přilnavost ke změně směru jízdy.
  •  Zapomeňte na tempomat. Na mokru nebo sněhu či ledu musíte neustále přizpůsobovat rychlost jízdy podmínkám. Vypněte tempomat a za všech okolností upravujte rychlost jízdy manuálně.
  • V případě nejistoty nevyjíždějte. Pokud počasí vypadá nebezpečně, nechte auto doma. Nic by nemělo být důležitější než bezpečnost vaše a vašich bližních.

 

Jsou celoroční pneumatiky dobrou volbou?

Řada českých řidičů zvažuje, zda si nezjednodušit život používáním celoročních pneumatik. Vyhnou se tak jarnímu a podzimnímu přezouvání i nákladům na skladování kol s pneumatikami. Testy společnosti Bridgestone ovšem ukazují, že tento druh pneumatik neposkytuje vysokou úroveň bezpečnosti, kterou nabízejí zimní pneumatiky.

Sezónní pneumatiky jsou v našich klimatických podmínkách základním imperativem bezpečnosti. I přes obrovské úsilí ve výzkumu a vývoji se výrobcům pneumatik dosud nepodařilo vyrobit pneumatiku, která by poskytovala stejnou úroveň výkonu za všech povětrnostních podmínek. Testy společnosti Bridgestone ukazují, že brzdná dráha na sněhu může být u celoroční pneumatiky delší až o 79 % oproti zimní pneumatice.

Česká republika se nachází v mírném podnebném pásu, v němž je mezi létem a zimou velký rozdíl. Podmínky na silnicích v zimním období, teploty pod nulou, rozbředlý sníh a mokré povrchy – to vše vyžaduje správné pneumatiky, které dávají řidiči za volantem tolik potřebnou jistotu. Bridgestone proto doporučuje používat sezónní pneumatiky, které výrazně zvyšují bezpečnost za všech okolností. Se dvěma sadami pneumatik (letní/zimní) se navíc prodlouží životnost pneumatik. Zimní pneumatiky jsou vyrobeny z měkké směsi s vysokým obsahem siliky, takže si zachovávají pružnost i při nízkých teplotách. Díky tomu si pneumatika udrží trakci i na kluzkém povrchu, jízda je bezpečnější a pohodlnější.

Pokud uvažujete o výměně pneumatik, hledejte pneumatiku, které vás nezklame ani v těch nejnáročnějších zimních podmínkách. Dobrým vodítkem pro výběr výkonné pneumatiky jsou certifikáty kvality od známých institutů a výzkumných organizací, dalším důvěryhodným zdrojem informací jsou testy německého autoklubu ADAC a organizace TÜV SÜD. Zárukou kvality a bezpečnosti jsou pneumatiky, které v testech získaly hodnocení „velmi doporučovaná“. Mezi ně patří mimo jiné zimní pneumatika Bridgestone Blizzak LM001. 

 

Jak vyzrát na zimu

Chcete, aby vás letošní zima zase překvapila? Možná bychom naopak měli překvapit zimu my! Je nejvyšší čas myslet na vybavení vozu v případě nečekané sněhové nadílky a Bridgestone radí na co rozhodně nezapomenout.

Pro nikoho nebude překvapením, že první věc, kterou byste měli mít na paměti, jsou zimní pneumatiky. Jsou jedinou částí vozu, která je v kontaktu se zasněženou nebo namrzlou vozovkou. Právě pneumatiky tedy rozhodují o bezpečnosti cestujících.

Škrabky

Kolik kreditních karet už padlo za oběť škrábání námrazy, ledu a sněhu ze skel, protože uvnitř vozu nebyla zrovna žádná škrabka k dispozici? Možná je to triviální rada, ale mnozí řidiči na tento levný a jednoduchý nástroj zapomínají.

Skládací hrablo na sníh

Lehká a kompaktní lopata na sníh vám může pomoci dostat se ze zasněženého parkoviště nebo na chatu, kterou sníh odřízl od světa. Není třeba volat asistenční službu, z příkopu se dostanete sami!

Vyhřívací polštářky

Malé a šikovné pomocníky lze používat stále znovu a dostanete je ve většině hobby marketů. Stačí je aktivovat, vložit do bot a rukavic a na několik hodin je o teplo postaráno. Řidiči vyhřívací polštářky ocení například v situacích, kdy budou v mrazivém ránu donuceni měnit kolo nebo nasazovat sněhové řetězy!

Propojovací kabely

Chladné počasí nesvědčí akumulátorům, především těm starším, technicky méně vyspělým verzím. Sada propojovacích kabelů pomůže vrátit plechového miláčka rychle do provozuschopného stavu.

Svítilna

A pokud nějaký problém nastane za tmy, pak bude užitečná svítilna. Protože při práci jsou zapotřebí volné ruce, volte raději čelovku, nejlépe s diodami LED, které svítí jasněji a déle než halogenové žárovky.

Čtěte více
Novinky
Speciály
Proč ještě nešetříte na povinném ručení?

Proč ještě nešetříte na povinném ručení?

Povinné ručení je každoroční výdaj, kterému neunikne žádný motorista. Jde o zákonnou povinnost, jenž sice kryje riziko způsobené škody, ale současně zvyšuje pravidelné náklady související s ... čtěte hned

ŽENEVA 2015

ŽENEVA 2015

Z letošního autosalonu v Ženevě pro vás máme fotky všech důležitých automobilových novinek. Co nenajdete tady naleznete vždy na našem Facebooku. čtěte hned

Continental

Continental

Že je zbytečné mít nejnovější model pneumatik na starším ojetém vozidle? Omyl. Z aktuálních testů společnosti Continental AG vyplývá, že kvalita pneumatik je přímo zodpovědná za chování ... čtěte hned

Dodge Viper GTC

Dodge Viper GTC

Ruční výroba nabídne  25 milionů možností.  V každé specifikaci dodá Dodge jen jediný vůz. čtěte hned

Leon CUPRA se rozrůstá a rozšiřuje nabídku OLÉ! SPORT

Leon CUPRA se rozrůstá a rozšiřuje nabídku OLÉ! SPORT

čtěte hned

Honda NSX 2015 odhalena.

Honda NSX 2015 odhalena.

Ekonomická krize, která vypukla v roce 2008 zpozdila japonskou novinku, na kterou jsme čekali 10let. čtěte hned

Ford Shelby GT350R Mustang

Ford Shelby GT350R Mustang

Nová vrcholná verze má pod kapoto osmiválec o objemu 5,2l s více něž 500koňmi a je lehčí o 59 kg čtěte hned

Ferrari 488 Spider - italský hřebec bez střechy

Ferrari 488 Spider - italský hřebec bez střechy

Otevřená verze 488 GTB  je poháněna dvakrát přeplňovaným osmiválcem. Stejně jako předchůdce využívá pevnou skládací střechu, kterou složí za 14 sekund. 670 koní pod kapotou dokáže tohoto ... čtěte hned

BMW M4 Iconic Lights

BMW M4 Iconic Lights

Světelná technika automobilů udělá obrovský skok kupředu. V Mnichově pilně pracují na osvětlení vozů BMW. čtěte hned

Das WeltAuto odměňuje své zákazníky

Das WeltAuto odměňuje své zákazníky

Celosvětová značka Das WeltAuto odměňuje od 1. října do konce letošního roku své zákazníky servisním poukazem. Zákazníci, kteří si v posledních třech měsících letošního roku zakoupí u ... čtěte hned